Бутат красива 100-годишна къща в центъра на София
От сутринта днес продължи разрушаването на двойната къща на Митов и Тодоров на столичния булевард „Васил Левски”. То започна още вчера, в първия от почивните дни, предаде репортер на БГНЕС.
Това става след като статут на паметник на културата на над 100-годишната къща е бил премахнат. „Двойната къща на Митови”, както е известна тя сред столичани се намира в центъра на столицата. Тя е построена 1907-ма година. В интернет има петиция, където се припомня, че къщата е построена преди 110 години, неин архитект е Георги Тодоров. Намирала се е на т. нар. след Освобождението Рингов булевард. Статутът „паметник на културата“ къщата придобива през 1976 г. Там се цитира информация, че статутът е отменен между двата тура на президентските избори.
Като свободен гражданин се представи Ивайло Иванов. „Ние сме представители на свободния гражданин и за нас е по-интересно този разрез на гражданското движение, което очертава хоризонта на възможното социално действие на обикновения гражданин”, каза той. Мъжът цитира Закона за културното наследство, който според него описва строга процедура. „Съгласно закона, в едни много кратки срокове, които се измерват със седмици, ако собственик на подобна сграда няма възможност да я реставрира и да я приведе в един добър вид, това нещо се прави от общината. Общината финансира ремонта, след което учредява ипотека върху имота и по съдебен път си прибира обратно направените инвестиции”, казва той. „В този казус, който е всъщност прецедентът, който ще даде старт на нашите серийни съдебни искове, в тази специално къща всичко е коректно”, посочи мъжът и допълва, че е снет статута. Иванов обясни, че ще заведе дела „за всичките останали паметници на културата като се почне от "Къщата с ягодите", а според него става въпрос за "много голям брой сгради, които формират автентичния вид на София". Иванов подчерта, че ще го направи от името на свободен гражданин в съда „с трите си имена и със своето ЕГН”. „Не съм организация, не съм и фирма. Аз обаче не съм и крепостен селянин, т.е. аз съм гражданин на този град. Искам някой съд да ми отговори, ще се съобразяваме ли със закона”, посочи мъжът и каза, че това може да го направи всеки човек и няма нужда от политически партии, НПО-та , от „граждански сдружения, които са фалшиви граждански сдружения”. Мъжът се закани, че ще заведе тези дела най-късно до две седмици и се надява колкото може повече граждани като него да заведат такива отделни дела.
Вчера граждани се организираха жива верига около къщата след като започна разрушаването й с багер. Инициативата се организира във фейсбук от „свободни граждани, не е обвързано с нито една политическа сила или организация”.
" Когато някой реши, че може да направи подземен паркинг на мястото на паметник на културата, когато някой с цялата си арогантност заявява, че ще запази този паметник на културата ако гражданите му го възстановят. Когато министър на културата еднолично решава, че паметник на културата не се вписва хармонично в пространството, няма начин да не заявиш позиция. За паметник на културата или подземен гараж? ", написаха те на страницата на събитието във фейсбук.
Сред участниците в тази живата верига в защита на тази сграда е била и 21 – годишната Александра Джермова. Тя научава за казуса преди два дни и се запознава по-отблизо със случая. „Всъщност тук няма нарушение в самото събаряне в момента, тъй като то е незаконно узаконено, чрез свалянето на статута на тази сграда като паметник на културата”, каза младата жена пред БГНЕС и попита: След като е разпозната като стойностна сграда защо въобще съществува опцията да се премахне такъв статут. „Другото нарушение е, че както се дискутира много – има си закон, който определя какво трябва да се направи, то не е направено, следователно е докарана до престъпна разруха тази сграда и следователно има нарушение, просто няма нарушение в това, че в момента се бута, защото това бутане е узаконено”, посочи тя. Александра сочи и слуховете, че комисията, която е положила подписите си под решението да не бъде вече паметник на културата е имала и аргумент, че не се вписва хармонично във вече обновената градска среда, който младата жена не приема.
Тя е представител на вече ново оформяща се група във фейсбук, която смята да защитава културните паметници в София. Тя се казва „Пазители на културното наследство” и те настояват да влезнат в диалог с отговорните институции, защото искат да им помогнат да се опази културното наследство. „Въпросът е те искат ли да го опазят”, каза Александра.
Жената подчерта, че на сградата има още и подвеждаща табелка. „На строителния обект в момента стои стара табелка, която подвежда гражданите. На която пише: реставрация и адаптация на двойната къща”, посочи тя. А работници днес вършеха своята работа, без да коментират пред медиите. /БГНЕС