Борисов: Важно е споразумението между ЕС и Турция да продължи да работи

Важно е споразумението между ЕС и Турция да продължи да работи.
Важно е споразумението между ЕС и Турция да продължи да работи. / БГНЕС

Имахме доста ползотворен, но и доста тежък разговор с колегите, защото затварянето на Балканския път не означава само затварянето на българо-турската граница. И по тази тема трябва да се търси общоевропейско решение и че на всички външните граници трябва да са им мили толкова, колкото и националните. Защото ако сега минете оттук за Германия ще видите на една бензиностанция табела, на която пише, че влизате в Германия.

Ако слезете на българо-турската или на българо-сръбската граница в момента, ще видите военни части, жандармерия, полиция, армия, военни коли, гранични, хиляди офицери и войници. Разликата е колосална. Това заяви премиерът Бойко Борисов след края на срещата за миграцията по Балканския маршрут във Виена.

„Колегите ме подкрепиха, искаме да демонстрираме, че ЕС не е само бюрокрация, това е най-добрият съюз. След решенията в Братислава искахме да демонстрираме, че в тежките ситуации може да се помогне на всички държави. Казвал съм, че трябва и на Гърция, Италия, Сърбия, Република Македония да се помогне“, допълни още премиерът, цитиран от правителствената пресслужба.

Поставих им условия в понеделник, надявам се след като и последните апликации, всичко отиде в Брюксел, да ни преведат парите, за да можем да започнем и тези процедури за закупуване на техника, камиони, джипове, термокамери, за да можем да осигурим условията на живот на военните, които са там, допълнителните полицейски части, които са на границата. Всички те са на хотел, всички са с командировъчни, всички на ден харчат държавни пари за командировка. Не навсякъде са добри условията и трябва да ги подобрим, добави Борисов.

Ние държим европейските ни лидери, включително и предложих и моите услуги в тази посока, че споразумението с Турция трябва да работи и трябва да се намери максималното сечение то да продължи да работи и след декември. Защото Европа изобщо не е подготвена 1 млн. да влязат нови (мигранти – бел.ред.) изведнъж, не само в България, нагоре ще стане по границата огромен проблем. Защото всички добре знаем, че и неправителствените организации и всички останали стриктно следят за правата на човека. И зададох въпроса какво би станало ако 200 хиляди или 300 хиляди души дойдат на оградата с Турция, ще ги оставим да умрат? Ще стреляме по тях? Или ще ги пуснем да влязат и какво ще се случи в България като влязат? Искам вие да ни кажете рецептата. Знаете ли каква е рецептата – пълно мълчание. Чакаме да се случи нещо ужасно, ако това стане. Аз не искам да чакам. Да се намерят всички възможности, дадох им и съвет - да се използва членството на Турция в НАТО като допълнителна гаранция за стабилност, заяви Борисов.

Той предложи на предстоящото заседание на Европейския съвет да бъде поканен и генералният секретар на Алианса.

„Другото ми предложение е за Либия, да се направят зони за сигурност. Не само Европа, а и САЩ, Китай, Русия, Индия, всички да дадат пари за тези хора. Ние не сме най-хуманната организация – Европа в света, само ние непрекъснато да вадим милиарди и да плащаме, а другите да ни дават съвети само. Поемете и вие от този финансов ангажимент, след като вие правите войните”, подчерта Борисов.

Към момента Фронтекс в България има към 170 души, съобщи Борисов. „Мисля, че с промяната в Закона за МВР бихме могли да си помогнем с бивши военни пенсионери, полицаи, особено в региона, които познават и добре границата. Защото хората от Фронтекс като дойдат в нашите планини, както каза канцлерът - Пирин е толкова висок и горист, че каква граница Бойко ще направи и сигурно ще са нужни поне 10 000-15 000 души само за Пирин”, допълни още Борисов. „Така че всички се обърнахме към колегата Ципрас да положи повече усилия, защото споразумението в случая Турция го спазва, а ние трябва да го спазваме, говоря в множествено число, защото от тази среща отново излизаме с много по-ясни теми и тези и всеки от нас да положи усилията да се случат бързо нещата”, каза Борисов. Той заяви, че на срещата се е потвърдило, че на 6 октомври Европейската гранична полиция ще започне от България. „Надявам се да имаме и по-добри резултати. Важно е цялостното европейско решение. Всички осъзнават, че една по една държавите няма да се спасят или ако се спасят то ще е за месец”, отбеляза Борисов.

Той съобщи също, че е разговарял със своя македонски колега, който е обещал реакция от тяхна страна във връзка с поругаването на военни гробове в Каймакчалан. /БГНЕС