Йотова към Македония: Нямаме време за губене, мястото ви е в НАТО и ЕС

Нямаме време за губене. България винаги е приемала, защитавала и гарантирала правото на Република Македония да бъде пълноправен член както в Европейския съюз, така и в НАТО. Подкрепям позицията на Българската православна църква. Това заяви в ексклузивно интервю за БГНЕС вицепрезидентът Илияна Йотова преди утрешната си визита в Скопие.

Посещението ми има работен характер. В моите правомощия влиза работата с българските дружества и българските общности в различните страни. Ще се срещна с тях. Важното е да има посещения и срещи и с официалните лица в Република Македония – с министър-председателя, с председателя на техния парламент. У нас има една много хубава приказка, обичаме да казваме, че желязото се кове, докато е горещо. Само преди няколко месеца от двете страни бяха анонсирани нов тип отношения. Тези отношения не трябва да остават само на базата на хартията на договорите и подписаните споразумения. Знаем, че се очаква ратифициране на Договора за добросъседство и сътрудничество с Република Македония. Но най-важното извън подписите и официалните процедури да има развитие на двустранните отношения. За това трябва да се използва всеки един повод. Ще имам среща и с премиера Зоран Заев, и с председателя на македонския парламент, за да видим как от тук нататък на нова основа можем да развиваме още по-добре отношенията между двете страни и двата народа, заяви Илияна Йотова.

Много ми се иска бизнес отношенията, инвестициите, загубеното време през десетилетията да бъде наваксано много бързо. Нямаме време за губене. България винаги е приемала, защитавала и гарантирала правото на Македония да бъде пълноправен член както в Европейския съюз, така и на евроатлантическите структури. Нека да не забравяме, че страната ни беше първата, която призна Македония през далечната 1992 г. и сега точно е времето да видим кои са съвместните проекти, които можем да направим бързо заедно, така че младите хора да остават и в България, и в Македония, да не губим нашия потенциал, а това става само с работа и заетост, каза вицепрезидентът.

Йотова бе категорична, че преди да говорим за голямата инфраструктурна идея за Коридор №8, трябва първо да погледнем как изглеждат границите от двете страни. Няма как да говорим за инвестиции, няма как да говорим за капитали и движение, и няма как да говорим за движение на хора от двете страни, които търсят работа и по-добри условия за себе си и младите хора, ако пътищата ни продължават да бъдат в същото състояние както в Македония, така и в България. Нищо не пречи да се разширят и КПП между двете държави, да бъдат наистина съвременни и европейски, отиващи на една страна, която вече 10 години е член на ЕС, а другата се е запътила натам. Оправим ли тези инфраструктурни проблеми, мисля, че и инвестициите, и съвместните проекти ще бъдат улеснени до голяма степен и ще бъдат настина реалистични. Според мен това е първото и задължително условие, от което трябва да започнем. От там нататък разчитам много и на българските дружества в Македония, защото моят опит вече една година сочи, че българските дружества и българските общности в различни страни на Европа, в близки и далечни страни са естественият мост между двете държави. С тези дружества най-добре се прокарват с добри идеи и се осъществяват съвместни проекти, заяви Илияна Йотова.

Тя каза още, че следи много внимателно всяка стъпка на Българската православна църква, с ясното условие и уговорка, че това са неща, в които другите власти в държавата не трябва да се месят. Решението ще го вземе БПЦ. Смятам, че тези първи стъпки на БПЦ са в правилната посока, посочи вицепрезидентът. /БГНЕС