Тютюневи компании в САЩ заговориха за вредата от пушенето

Повечето от големите тютюневи компании в САЩ започнаха да разпространяват от тази неделя в печата и по телевизионните канали серия от послания, които предупреждават за опасностите от тютюнопушенето. Те се подчиниха на съдебно решение отпреди 11 години.-

През ноември 2006 година федерален съд стигна до заключението, че тютюневият бизнес е постигнал договорка да лъже и подвежда обществеността за вредните последици от тютюнопушенето върху здравето.

Тогава правосъдието разпореди компании като R.J. Reynolds и Philip Morris да излъчат по телевизиите и да пуснат в печатните медии послания, с които да "поправят лъжите си".

След това решение тютюневите компании обжалваха и искаха промени на някои детайли в текста, успявайки да се забавят в продължение на десет години пускането на тези „поправителни” послания.

Това забавяне им позволи да избягнат и пускането на „поправките” в социалните мрежи, които младите хора използват много днес, но които по това време нямаха такава аудитория и не бяха включени в решението на съда.

Тютюневите компании ще трябва да си купят цяла страница в 50-те най-големите национални вестника като „Вашингтон пост” или „Ню Йорк Таймс” в неделя, пет пъти в една година.

Те ще трябва и да пуснат общо 260 телевизионни клипа в големи мрежи като ABC, CBS и NBC, за да ги излъчат няколко пъти в период повече от дванайсет месеца.

Посланията показват резултатите от тютюнопушенето в данни: "Пушенето убива средно по 1200 американци на ден. Пушенето убива повече хора, отколкото всяка година загиват при убийства, от СПИН, при самоубийства, заради наркотици, при пътнотранспортни произшествия и заради алкохола, взети заедно", можеше да се прочете в неделя в американски издание.

Тютюнопушенето остава водещата причина за смърт и болести, които могат да бъдат предотвратени в САЩ. Все още то е отговорно за около 480 хиляди смъртни случая годишно, въпреки че процентът на пушачите намаля драстично. Той се понижи до 15% от възрастните през 2015 г., най-ниският, регистриран някога, сочат Федералните центрове за контрол и превенция на заболяванията.

Този рязък спад се дължи основно на увеличените данъците върху цигарите, кампаниите за борба с тютюнопушенето, по-специално на федералните агенции, и на ограниченията върху рекламите, насочени към младите хора.

Освен това тютюнът вече се регулира от Администрацията по храните и лекарствата (FDA), която има за цел да ограничи употребата на никотин и неговите пристрастяващи ефекти.

Въпреки това тютюневите компании все още харчат по 8 милиарда долара всяка година за популяризиране на своите продукти.

Решението от 2006 г. е резултат от дело, заведено през 1999 г. от Министерството на правосъдието за възстановяване на част от милиардите долари, изразходвани от САЩ за лечение на заболявания като рак на белите дробове, причинени от тютюнопушенето. /АФП