Скандалът със заразените яйца стигна и до Хонконг

Милиони яйца са изтеглени от рафтовете на супермаркетите в цяла Европа.
Милиони яйца са изтеглени от рафтовете на супермаркетите в цяла Европа. / БГНЕС

Скандалът със заразените с инсектицида фипронил яйца, обхванал 15 държави от Е.С и Швейцария достигна Хонконг. Това става в момент, в който Еврокомисията призова към провеждане на специална среща във връзка с разрастващата се криза.„Министри и шефове на служби за сигурност на храните от държави от ЕС ще се съберат на среща на 26 септември в опит да убедят страните да престанат с „да се обвиняват и да се преструват" за страха, свързан с химическия фипронил.

Милиони яйца са изтеглени от рафтовете на супермаркетите в цяла Европа и десетки птицеферми, затворени след откриването на фипронил, които могат да навредят на човешкото здраве, бяха публикувани на 1 август.

Въпросът предизвика спор между Белгия, Холандия и Германия, трите страни в епицентъра на кризата, от колко време са знаели за проблема. "Обвинението и порицанието няма да ни донесат нищо и искам да спра това", каза еврокомисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Витенис Андриукайтис , който обяви срещата. "Трябва да работим заедно, за да извлечем необходимите уроци и да продължим напред".

Говорителката на Европейската комисия Мина Андреева заяви, че "нека стане ясно, това не е кризисна среща" и се провежда следващия месец, за да има дистанция от събитията

Фипронил се използва често, за противодействие срещу бълхи, въшки и кърлежи от животни. Инсектицидът обаче е забранен от Европейския съюз да се използва в хранителната промишленост.

ЕС настоява, че няма заплаха за човешкото здраве, но Световната здравна организация (СЗО) казва, че когато се яде в големи количества, може да навреди на бъбреците, черния дроб и щитовидната жлеза на хората.

Холандци признават "грешки"

Брюксел заяви, че 15-те засегнати страни от ЕС са Белгия, Холандия, Германия, Франция, Швеция, Великобритания, Австрия, Ирландия, Италия, Люксембург, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Дания.

Но в знак, че кризата става глобална, Брюксел също обяви, че Хонгконг е получил някои заразени яйца от Холандия, като китайският град се е превърнал в първото място в Азия, за което е известно, че е засегнато.

Министърът на здравеопазването на Хонконг заяви, че властите в събота са "засилили" инспекциите на яйца от Европа.

Освен че се занимава с непосредствения въпрос за безопасността на храните, ЕС се стреми също така да успокои напрежението поради яйчения проблем след серия от предизвикващи противоречия кризи в блока през последните години - от Брекзит до миграция.

Белгия по-рано тази седмица обвини Холандия, че е знаела за фипронилните яйца от ноември 2016 г. и не е уведомила други страни.

В четвъртък холандският министър на здравеопазването Едит Шипърс призна, че правителството е направило "грешки", но отрече прикриване на станалото. "Наистина бяхме наясно с доклад за наличието на фипронил в курници на кокошки носачки през ноември 2016 г., но нямаше никаква индикация по това време, че фипронил е открит в яйцата", каза Шипърс.

Един холандец, разкриващ за обществеността истини, пък каза, че е информирал властите, че холандската компания Chickfriend, която е в центъра на скандала, е използвала незаконно фипронил при лечението на въшки в курници в Холандия. "Аз съм анонимният информатор," каза Ник Херманс пред медията NPO.

От белгийска компания Poultry Vision казаха, че са предоставили химикала на Chickfriend.

Холандски и белгийски следователи извършиха координирани проверки в няколко помещения в четвъртък, при което бяха арестувани двама души в Chickfriend.

Белгия беше принудена да признае, че през юни е знаела за фипронила в яйцата, но е пазила информацията в тайна почти два месеца поради наказателно разследване.

Нови открития

Нови разкрития на замърсени яйца продължават ежедневно. Дания заяви в петък, че е открила два тона заразени с фипронил яйца, като цялото количество замърсени яйца е достигнало 22 тона, главно от Белгия.

Полша съобщи, че е открила около 40 000 яйца, внесени от Германия.

Френският министър на земеделието Стефан Травер заяви, че от април страната е продала близо 250 000 заразени яйца, внесени от Белгия и Холандия, но рискът за потребителите е "много нисък" предвид френските хранителни навици.

Заплахата, свързана с храна, е един от най-големите, които засягат Европа след скандала с конско месо през 2013 г., когато на месото от коне бяха поставяни фалшиви етикети и продавано в противоречие с нормите.

Предишни хранителни скандали включват замърсяване на пилетата и яйцата с диоксин през 1999 г., започнало в Белгия, и болестта на лудите крави, предизвиквана от храна на говеда, замърсено от намиращи се в почвата трупове на животни трупове, заразени със смъртоносно мозъчно страдание, която продължи от 1986 до 1998 г. и започна във Великобритания. /АФП