Путин: Обсъждаме включването на Сърбия към „Турски поток“

Москва и Белград обсъждат възможността за включването на Сърбия към строителството на газопровода „Турски поток“.

Това заяви руският президент Владимир Путин след преговорите в Москва с гостуващия сръбски държавен глава Александар Вучич.

„Обсъжда се въпросът за включването на сръбските партньори към реализирания от „Газпром“ проект за изграждането на нов маршрут за доставки на енергоносители „Турски поток“, отбеляза той. Според него Сърбия може да стане важно звено в транзита на газ за Европа.

В хода посещението Русия и Сърбия подписаха поправки към междуправителственото споразумение, отменяйки забраната за реекспорт на руски газ.

Протоколът за внесените поправки бе подписан в присъствието на президентите Владимир Путин и Александар Вучич.

По-рано "Газпром" в отговор на изискване на Еврокомисията обеща да осигури свободни потоци на газ на европейския пазар.

Според съществуващото споразумение Русия доставя на Сърбия газ до 5 млрд куб. метра годишно за периода 2012-2021 година. Както се отбелязва в материалите за руско-сръбските преговори, „Газпром“ от 2018 година“ ще увеличи с 15% доставките на газ за Сърбия. Тази година доставките са нараснали с 26%, надхвърляйки нивото от 2 млрд куб. метра.

Путин отбеляза също, че на сръбския пазар успешно работят и други руски енергокомпании. "Газпромнефт" продължава модернизацията на най-големия в региона холдинг "Нефтената индустрия на Сърбия", като в този проект вече са вложени 3 млрд долара. "Лукойл" притежава мрежа от 115 бензиностанции и две нефтобази. Концернът "Силови машини" е готов да се включи в техническото преоборудване на редица енергийни обекти в Сирия.

Двамата президенти се спряха и на политически въпроси, по-специлано на косовския въпрос. Москва ще подкрепи всякакво взаимноприемливо решение между Белград и Прищина за Косово, заяви руският президент Владимир Путин пред журналисти след преговорите му в Москва със сръбския президент Александар Вучич, който е на посещение в Москма.

По думите му руската страна изхожда от това, че положението там трябва бъде регулирано чрез диалог между страните в съответствие с резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.

Спирайки се на обстановката на Балканите, която е била обсъдена на срещата, Путин подчерта, че „Русия е заинтересувана в стабилизиране на обстановката в този регион, в развитието на взаимноизгодни връзки с всички балкански страни".

Освен това Путин е „потвърдил пред Вучич, че руската страна ще продължи да оказва подкрепа на Сърбия за осигуряване на суверенитета и териториалната й цялост". /ТАСС

/ТАСС