Еврокомисията разследва "Икеа" за укриване на данъци

ЕК разследва „Икеа“ за данъците по сделки на шведския мебелен гигант в Холандия, което е поредната стъпка на Брюксел срещу данъчните афери на мултинационалните компании.

С разследването Европейската комисия ще получи задълбочен поглед върху начина, по който „Икеа“ изглежда е използвала холандско дъщерно дружество, за да намали данъчната си сметка за приходите от магазините си по целия свят.

Случаят е най-амбициозното досега действие от страна на Брюксел срещу многонационална компания от Европа и дойде след подобни случаи срещу американските гигантиApple, Amazon и McDonald's.

Всички те бяха поставени под наблюдение след вълните от разкрития като например в "Досиетата от Рая" които обърнаха внимание на това как мултинационалните компании и свръхбогатите по света използват законни средства за избягване на плащането на данъци.

"Всички компании, големи или малки, многонационални или не, трябва да плащат справедливия си дял от данъка", заяви в изявление комисарят по антитръстовите правила на ЕС Маргрете Вестагер.

"Държавите-членки не могат да позволят на избраните компании да плащат по-малко данъци, като им позволяват изкуствено да прехвърлят печалбите си другаде", каза тя.

Комисарят не спомена числа при последните си твърдения срещу „Икеа“, но в доклад на Зелената партия в Европейския парламент от миналата година беше съобщено, че „Икеа“ е избегнала плащането на 1 млрд. евро като данъци в ЕС между 2009 г. и 2014 г.

Частна от своето основаване през 1943 г., „ИКЕА“ има сложна корпоративна структура и се управлява от различни фондации, което й позволява да се освободи от високите данъци в Швеция.

Разследването на Еврокомисията е по отношение на две споразумения, договорени между Холандия и „Интер Икеа“, холандският клон на компанията, според които подразделението на шведския гигант в Страната на лалетата получава франчайзови плащания от магазините на „Икеа“ по света.

По силата на първото данъчно решение между 2006 г. и 2011 г. Холандия разрешава на „Интер Икеа“ да заплати солидна лицензионна такса на друго звено на "Икеа" в Люксембург, като по този начин прехвърли приходите си в юрисдикция, в която не са данъчно обложени.

През 2011 г., след като Брюксел принуди Люксембург да промени закона, „Интер Икеа“ организира второ решение с Нидерландия, като този път включваше комплексен договор за заем с подразделението на "Икеа" в Лихтенщайн и отново шведската компания успешно прехвърли облагаемите приходи под ниската данъчна юрисдикция./АФП