Ердоган: Турската икономика е най-бързо развиващата се в света

Въпреки всички икономически атаки и планираните игри с валутния курс, продължаваме бурното си развитие на стабилни макробази, написа в Туитър турският президент Реджеп Ердоган, предаде кореспондентът на БГНЕС.

Той изразява увереност, че високите темпове на икономическия ръст на Турция ще се запазят, независимо от натиска и манипулациите на валутния пазар. Според него в сравнение с 2017 г. икономическият ръст е 7,4%, икономиката продължава да расте и в началото на 2018 г., което доказва макроикономическата ситуация в страната.

Ердоган посочва, че през 2017 г. Турция е лидер по икономически ръст сред страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ и заема второ място по този показател сред участниците в Г-20.

По-рано днес Статистическият институт на Турция съобщи, че темповете на икономическия ръст от първото тримесечие на тази година са надскочили аналогичните показатели за страните в ЕС. Докладът на института се позовава на данните от Статистическата служба на ЕС /Eurostat/ и от ОИСР. За отчетния период Турция е на първо място сред 35-те страни от ОИСР. Темповете на икономическия растеж в 28-те страни членки на ЕС през първите три месеца на т.г. представляват 2,4%, на ОИСР – 2,6%, а на Турция – 7,4%, което е 3 пъти повече. По този показател страните от Еврозоната са достигнали 2,5%, а САЩ – 2,8%.

Не толкова оптимистична картина обаче представи последното социологическо проучване в Турция. Агенция „Метропол“ твърди, че резултатите от изследването ще решат и съдбата на предсрочните избори за президент и парламент на 24 юни. Основният въпрос в анкетата е „Кой е най-големият проблем на Турция?“ – 51,5% посочват, че това е именно икономиката, а 13,4% смятат тероризма за такъв. Социолозите, обследвали нагласите на турското общество от 2007 г. насам, регистрират ръст в процента на притеснените от състоянието на икономиката особено от 2016 г. и спад в тревогата от терористичните нападения.

Докато през юли 2016 г. /тогава на 15-и бе извършен неуспешен опит за преврат в страната/ едва 11,6% от анкетираните са посочили икономиката като най-сериозен проблем, последното проучване от юни т.г. отчита 51,5%. През януари 2017 г. над 60% са смятали тероризма като главен проблем в страната, но сега той е заплаха само според 13,4%.

Ръководителят на социологическата агенция „Метропол“ Йозер Сенджар чрез Туитър препоръча на избирателите внимателно да разгледат анализа и диаграмата на последното проучване, тъй като те прогнозират и изхода от вота на 24 юни. /БГНЕС