Кравар запалил огромния пожар над Кресненското дефиле
Има задържан за причиняването на огромния пожар край Стара Кресна, това е 30-годишен наемник кравар от град Симитли, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
По време на паша краварят хвърлил незагасена цигара и хукнал да гони животните, опитал се да гаси сам пожара, след това се отказал и се обадил на кмета на село Брежани Благой Стефанов, за да му каже, че гори пожар. Това е основната версия, по която се работи за възникването на пожара. Задържаният за 72-часа К. Митев в началото давал противоречиви показания. Снощи обаче вече си е признал. Днес полицаи от 2-ро РПУ са иззели дрехите му, по които има следи от огън, има такива следи и по краката му. Обвинението срещу Митев предвижда лишаване от свобода до 5 години, то е по непредпазливост, но деянието е обществено опасно и е причинило щети за 3,3 млн. лева, което налага задържането на Митев под стража. Прокуратурата ще иска постоянна мярка за задържане под стража. Подробностите бяха съобщени на брифинг днес в Окръжна прокуратура от говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, районния прокурор Борислав Ковачки и директора на ОДМВР-Благоевград Николай Хаджиев.
БГНЕС припомня, че днес по обяд вътрешният министър Валентин Радев закри кризисния щаб в село Стара Кресна, създаден по заповед на премиера заради пожара в подножието на Пирин, който вече 6-и ден гори. „Дъждът бе благословен за нас, но пожарът не е погасен”, предупреди главен комисар Николай Николов. На място на овладените огнища на 6-дневния пожар остават да дежурят само огнеборците, остава и контролираният от полицията достъп до селата.
„Преди 6 дни по заповед на премиера бе създаден национален план за бедствия и аварии заради големия пожар над Кресненското дефиле. Средно по 500 човека дневно, по 70 единици техника и два вертолета от Министерството на отбраната плюс още един частен, участваха в гасенето на пожара”, каза на последния брифинг в 12 часа днес министър Валентин Радев.
Той посочи, че хората от засегнатите от пожара села вече могат да се прибират по домовете си, но остава контролираният достъп от страна на полицията. Както и експертиза за нанесените от огнената стихия щети.
„Навсякъде е спокойно, има единични, но неопасни огнища, хеликоптерът остава в готовност край Симитли, тук остава и техниката. Дъждът бе благословен за нас, но пожарът не е погасен, оставаме тук”, добави директорът на ГД ПБЗН гл. комисар Николай Николов.
„Никой не пострада, няма жертви и ранени, държавата благодари на всички, участвали в гасенето на пожара”, каза в заключение министър Радев.
Областният управител Бисер Михайлов заяви, че ще отмени заповедта за обявеното бедствено положение едва след като тук приключи всичко. /БГНЕС