Теренът около "София Ленд" - препъни камък или златна ябълка?
Теренът около “София Ленд” стана ябълката на раздора в спор, който има предизвестен край. Очевидно сградата, която вече се строи, ще бъде завършена. Но от целия казус прозира фактът, че закони има, те се спазват, но когато целта е висока, може плавно и хладнокръвно да се правят промени, които да заобиколят закона и да доведат до крайния резултат. В случая, това ще бъде жилищна сграда до едно от най-хубавите места на София - Борисовата градина, предаде репортер на БГНЕС.
Ясно е, че в пределите на Борисовата градина не може да се строи. Ясно е, обаче, и че когато два пъти се променя Общият устройствен план на столицата, това може да стане.
Случаят със строителството на “София Ленд” и въпросното място, зад кортовете на сестрите Малееви, са близки не само географски, но доказателства за това, както може да се предположи - няма. Съмненията водят до там да се говори за смяна на статута на терен, който през годините от паркинг става място за жилищна сграда. Важно е да се знае, че когато става дума за зелени терени като Борисовата градина, законът е много стриктен в изискванията към статута на терените, които се намират в близост.
[b]Как се сменя статут на терен?[/b]
Това става чрез промяна в Общия Устройствен план, който е минал по съответния ред. Той е бил гласуван от Общинския съвет и от Министерски съвет. Ако няма защита на терените, погледнато абстрактно, е възможно цялата Борисова градина да се превърне в жилищен комплекс, коментира пред репортер на БГНЕС архитект, запознат с казуса, но пожелал да остане анонимен.
Архитектът обясни, че всяка територия, която е предназначена за парк или озеленяване, има възможност чрез решения, свързани с изработване на новия градоустройствен план, да бъде с променено предназначение, тъй като защитата на такива територии обикновено е силна (по принцип е забранена промяна без доказване, че в останалите зелени площи в съответния град или територия се задоволяват нуждите на населението от паркове и градини).
Така от няколко години насам вече не е никак лесно и дори е почти невъзможно да се правят такива промени. Но такава промяна беше направена в периода, когато Петър Диков стана главен архитект и се прие Общият устройствен план на София, смята архитектът. Може би точно там е източникът на промяната по отношение на отреждането за озеленяване.
Според него още по времето на кмета Стефан Софиянски, когато стана скандалът за “София Ленд”, всички наблюдаващи са си мислели, че ще е също паркова територия, подобно на Виенското колело в Западен парк, примерно. Тогава всички наблюдатели са си мислели, че това не е принципна промяна на предназначението за парк, а е по-скоро уточняване на една рекреационна и увеселителна част от Борисовата градина, където ще има ново Виенско колело, увеселение и радост за децата.
Подмяната на статута трябва да се търси като замисъл още от времето на кмета Стефан Софиянски, в периода 2001 - 2004 г., т.е. преди повече от 10 години. Самото узаконяване, като уреждане в Общия устройствен план, става с Петър Диков, когато той поема функциите на главен архитект на София, обясни архитектът.
Според него, дори тогава се е говорело, че той (Диков) е имал пряко отношение и че е било една от многото причини конкретно той да поеме тези функции в Общината.
“Има различни хипотези, аз не мога да кажа, че още преди 10 години се е работило по въпроса да се строи жилищен комплекс и бизнес сгради на територията на София парк и терените около него”, обясни той.
Хипотезите са две, едната е, че още когато е тръгнала идеята за “София ленд”, това е било междинно решение, което впоследствие е трябвало да бъде като мост към едно друго решение, което е свързано с функция, която няма нищо общо с парк. Но тази хипотеза не е доказана. Възможна е и една друга хипотеза - тези, които са възнамерявали да правят “София Ленд”, са се надявали да печелят от него и не са имали намерение да отделят в бъдеще територията и да я отдават и т.н., но това анонимният архитект не може да го докаже.
Попитан кой стои зад това добре обмислено и отдавна планирано заобикаляне на закона, архитектът заяви: “Е, не може нищо да се случи по плана на София без Петър Диков. Но за авторство е трудно да се каже дали е той или някой, който му е поръчител. Може да е някой близък до Софиянски, или са близки до следващия кмет, който сега е премиер (Бойко Борисов), това не зная”.
[b]Гледната точка на главния архитект[/b]
Заради изказаното мнение потърсихме и мнението на главния архитект на София Петър Диков.
Попитан какво е наложило да бъде променен статутът на земите около “София ленд”, главният архитект Петър Диков заяви, че в периода 2007-2009 г. се е разработвала актуализацията на Общия градоустройствен план. По думите му в обществото се създава впечатление, че едва ли не главният архитект разработва, приема и одобрява плана.
“Този план има публична процедура, която върви на обществени обсъждания през 24 района, след това има общоградско обществено обсъждане, след това има обсъждане с граждански организации, обсъждане по комисии в Общината и най-накрая приемане от Общинския съвет и след това се приема от Министерския съвет”, обясни той.
“Така че екипът, който е работил по тези неща, е преценил така. Това не значи, че се променя статутът на частта на “София ленд”, защото тази част е застроен статут и аз не бих допуснал да се даде допълнително застрояване там. Но понеже в комуникационното решение, което са дали колегите, има една улица, която минава между парка и територията, която години наред, доста преди аз да стана главен архитект, е усвоена и то точно като смесена многофункционална зона със занижени показатели, защото там има болница, хотел, офис сгради, затова колегите са решили да обобщят терена, с изключение на кортовете на Малееви, които по онова време вече са изградени, са решили да го обединят и направят в тази зона”, обясни той.
Според него това автоматично не означава, че “София ленд” ще бъде застрояван. И допълва, че в продължение на години теренът е бил асфалтирана площадка – паркинг, на която нямало засадено нито едно дърво.
Всички тези терени, обясни Диков, са били продадени и апортирани в много дружества. Тези хора (които критикуват Диков) са могли да участват в обсъжданията и ако са имали някакви притеснения, да ги кажат тогава. “Сега, конкурсът за Борисовата градина, който аз инициирах и се проведе, предлага теренът на “София ленд” да бъде върнат в Борисовата градина. Този колектив, който получава първа награда и право на възлагане изработването на проекта, е приобщил “София ленд” към Борисовата градина”, каза той.
По думите на главния архитект на София по показатели статутът на терена, върху който се строи в момента жилищен комплекс, практически не е бил променен, защото е бил със статут озеленяване и обществено обслужване и се променя в тази зона, за да се даде възможност този паркинг да бъде елиминиран и да се даде възможност някаква инвестиция да върне част от зеленината.
“Между другото проектът, който е одобрен - в него 54% от терена се озеленява”, заяви Диков. “Този терен в статута, в който е даден, може да се прави и спортно съоръжение, и жилищен комплекс, въпросът е да бъде с ниски показатели и да бъде с висок процент озеленяване, за да не може да стои там една асфалтова площадка, както е стояла десетки години”, обясни той.
Относно твърдението, че преди да бъде направен паркинг, това място е било част от Борисовата градина, арх. Диков посочи, че там никога не е било такава част. Там е имало военно поделение със складове за муниции.
[b]Две офшорни компании стоят зад строежа[/b]
Размерът на въпросния имот, който е бил паркинг, е 22 дка, като там в момента по данни на инвеститорите работят 620 работници. На мястото се строи жилищна сграда, с подземен паркинг. Възложител е фирмата “Билто овърсийз трейдинг” ЕООД. Строителният надзор се извършва от фирма “Комплект консулт” ООД, а фактическият строител е фирма “Маркан” ЕООД. Според официалните данни разрешителното за строеж е от 14.04. 20015 г.
Освен това едноличното дружество с ограничена отговорност, което е регистрирано в Кипър, е съдружник с компанията “Адорна мениджмънт лимитид”, която е регистрирана на Вирджинските острови. Това е компанията, която е осигурила основния капитал на дружеството “Билто овърсийз трейдинг”, в размер на 3 535 100 лв. /БГНЕС