Адв. Петър Хранов: Колекторските фирми са се активизирали, но те не са всесилни - защитавайте правата си!

Петър Хранов, адвокат.
Петър Хранов, адвокат. / БГНЕС

Колекторските фирми, от които проплакаха стотици хиляди българи, не само не спряха да тормозят хората, но и се активизираха в последно време.

Те с пълна сила купуват все повече и повече пакети с погасени по давност задължения и завеждат все повече дела. Отдавам това на алчността им. Те разчитат, че хората няма да си наемат адвокат, за да получат адекватен съвет.

Проблемът с колекторските фирми е, че те продължават практиката, която започна от „Софийска вода” , а именно - да се образуват заповедни производства, при които като постъпи възражение те да не завеждат исковата молба, което води като последица обезсилване на заповедта. Тази процедура в никакъв случай не ги спира да правят това два, три, четири, пет пъти, докато в един момент длъжникът пропусне да възрази.

Гражданите в този случай си мислят, че като има веднъж разпореждане за обезсилване на заповедта за изпълнение, вече всичко е приключило. А това не е така. Защото такива заповеди за изпълнение могат да се искат от съда и той да ги издава непрекъснато, буквално през един месец. Единственият начин да не се дължат тези суми - било поради липса на задължения изцяло, или поради погасяване по давност, или заради някаква друга причина, е при такава поредица самите хора да заведат искове. Защото само по този начин ще имат окончателно решение, което ще ги освободи от задължението занапред и за да не ги тормозят.

Гражданите не бива да се притесняват от сумите за завеждане на дело. В около 75% от случаите говорим за такъв материален интерес, при който исковата молба ще им струва 50 лв. Тази сума впоследствие те няма и да платят, защото съдът ще осъди другата страна да я плати. Ако пък са толкова материално затруднени има възможност съдът да ги освободи от плащането на държавната такса.

Тук въпросът не е в тези пари, а в убеждението хората да действат по-активно, да се защитават. А не да се самоизживяват като жертвен агнец. В крайна сметка, нищо страшно няма да получиш някакви книжа, защото, ако реагираш навреме в почти 70% от случаите тези дела се печелят от гражданите срещу колекторските фирми. Като казвам да реагират навреме, това означава, че когато те получат призовки, съобщения или книжа, да намерят начин да се свържат за мнение с квалифициран юрист. Да отидат на една, дори на две консултации, за да чуят различни мнения, защото има колеги, които не разбират тази специфична материя и могат да станат допълнителни усложнения, заради излъгани надежди.

Хората трябва да разберат, че мобилните оператори, топлофикационните дружества, колекторските фирми, ВиК дружествата, „Софийска вода” не са всесилни. И въобще не може да се каже, че те печелят всички дела. Напротив, моята практика показва точно обратното. Особено, ако имат насреща си адекватен отпор от квалифициран юрист, който може да им се противопостави.

В много от случаите изходът е благоприятен и измъчените клиенти на тези дружества могат да получат напълно справедливо решение на проблема си.

А що се отнася до заплахите по телефона, отправяни от колекторските фирми към хората, има само един начин - подава се сигнал в полицията. Разбира се, с описание на източника на заплахата, с неговите адреси и телефони. Противно на очакванията полицията си върши в този случай работата. От друга страна, има и коректни колекторски фирми, но те са малко на брой в сравнение с общата нагласа на останалите. Две трети от тях действат с методи, познати от 90-те години.

Целият въпрос е хората да са убедени да защитават правата си - ако те не го направят, няма кой да се бори вместо тях.

И ще повторя пак, казвал съм го и друг път - най-голямата грешка е, когато човек получи някакви книжа от съда с известието, че някой от изброените дружества го съдят, да отиде да му се моли. Осъзнайте това - няма как да се молите на някого да прояви човечност към вас, след като този някой вече е започнал да ви съди. /БГНЕС

---------------------------------------

Петър Хранов, адвокат.