За овцете и политиката
За първи път в България на едно място се събраха представители на овцевъдни и козовъдни развъдни организации, които в продължение на два дни представяха своята дейност в село Марково до Пловдив, предаде кореспондентът на БГНЕС от региона.
Организатор на форума е проф. д-р Дойчо Димов, преподавател в Аграрния университет в Пловдив и председател на Сдружението на овцевъдните и козовъдните развъдни организации у нас. Поводът за срещата е яснота около работата, преодоляване на изкуствено подклажданите настроения и противоречия между развъдчиците на местни и интродуцирани породи овце и кози, което пък води до създаване на неподходяща конкурентна и информационна среда. В страната се организират животновъдни изложби, където се представят различните породи, но за пръв път на форума в Марково се оповестява обработена и анализирана информация за размера и тенденциите в популациите, резултати от контролите на продуктивните качества, отделни постижения в селекцията. Според развъдчиците, представяните от Министерството на земеделието и храните отчети за развъдните организации са неподходящи и недостатъчни за информиране на фермерската общност относно резултатите и постиженията в областта на селекцията при овце и кози.
Не е тайна, че браншът в момента е в най-дълбока криза, каза за БГНЕС проф. д-р Дойчо Димов. Най-много овце в България са отглеждани през 1983 година – над 10 млн. В момента според статистика на Министерството на земеделието и храните те са 1.3 млн., но експертите се съмняват в тази цифра. Според тях овцете – майки са не повече от 700 000. Млякото и агнетата са съществени при реализацията на овцете, изкупната цена на вълната в момента е изключително ниска - 60 ст. за кг и на практика не играе роля. Политиката се намесва пряко в този отрасъл, доколкото военните действия в Сирия и други страни от Близкия Изток направиха търговията с агнета там невъзможна. Според проф. Димов, най-мощният стимул за развитие на отрасъла биха дали нови условия за търговията със съседна Турция. Многомилионната страна е необятен пазар за агнешко, но протекцията на местните производители се изразява в много високи мита за внос, така че тази посока не е развита. Българските власти не демонстрират сериозна политическа воля да регулират търговските отношения, а от това страдат родните производители на овце и кози. В Турция има 75 млн. овце, нашият 1 млн. едва ли е заплаха за търговията им, каза още той.
В последните си часове току-що разпуснатото 43-то Народно събрание прие поправки в Закона за земеделските земи, които предизвикаха остра реакция сред фермерите, които се занимават с трайно земеделие - аренда ще може да се сключва само с 51% от собствениците на земите. При положение, че на много места собствениците вече са починали, а незаинтересованите наследници са се пръснали из цялата страна, а и извън нея, обяснима е тревогата за новото положение. Затова от Пловдив призовават президента Радев да наложи вето на този закон. Що се отнася до факта, че законът бе променян два пъти само в последната година, проф. Димов смята, че това се случва заради силни лобистки интереси в тая област. /БГНЕС