Д-р Милен Врабевски: Таченето на паметта на нашите деди е свещен дълг, който изпълняваме с достойнство
Правим поредната крачка към заедност. За нас е от изключително значение да научим първо младите хора да живеят заедно в любов, мир и толерантност и да се научат да допринасят за развитието на собствените си общества, независимо от това към кои точно принадлежат. Защото това е нашата Европа и на нас ни предстои европейско бъдеще. Това заяви пред БГНЕС д-р Милен Врабевски, председател на Фондация „Българска памет”. Днес се състоя съвместно българо-македонско честване на Деня на храбростта, което по традиция се провежда на Българския военен мемориал в Ново село, Македония. Той е възстановен и поддържан с лични средства на д-р Милен Врабевски и е едно от 471 български военни гробища в Македония, в което са положени тленните останки на 71 български войници, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата Световнa войнa.
„Таченето на паметта на нашите деди е свещен дълг, който ние изпълняваме с достойнство. Отглеждайки този мемориал, първо участвахме във възстановяването му с лични мои средства и след това го поддържаме вече в продължение на 11 години, с ясното съзнание, че всяка година тук на 6 май младите хора, а и много други, минаващи на екскурзия през Република Македония, идват и отдават почит на тези, които дадоха живота си за националния идеал. А днес за нашето общо европейско бъдеще е от голямо значение да покажем отношение, да покажем цивилизационен ценз и да научим младите си хора, че навсякъде по света се цени светостта на дълга, цени се героизмът и себеотрицанието. А тези наши прадеди са желали наистина ние да живеем по-добре, подчерта д-р Врабевски. Тяхната цел е била в един по-добър свят – обединени и заедно, по-силни и по-проспериращи, ние да сме един народ, който да бъде мерило за стандарт и за развитие. За нас е от изключителна важност, че тази година имаме специален гост – президентът на Република България. Изказвам съжаление за това, че отново не можахме да стигнем до общ молебен, отбеляза д-р Врабевски. Той съобщи, че заупокойната молитва ще бъде изпълнена от домакините от последните 8-9 години – Македонската православна църква-Охридска архиепископия, чиито представители под ръководството на дядо Стефан, който е архиепископ македонски и охридски, ще води церемонията, а след това ще държи кратко слово пред гостите.
„Тази година очакваме рекорден брой посетители. Благодарим на всички служби и на президентството на първо място за този общ контакт. Изказвам огромно съжаление за този неразбираем за мен бойкот от страна на македонския президент. Оставям това без коментар и разчитам на неговото по-нататъшно израстване в посока евроинтеграция в истинския й смисъл. В заключение искам да подчертая, че не по-малко ми е тъжно, че БПЦ няма участие тук. Тя все още не можа да разбере важността на духовното израстване на хората от двете страни на границата – да бъдем заедно и в духовността, и изповядвайки своята източноправославна религия. Тъй като наскоро е и най-светлият празник – 24 май, искам да цитирам отново проф. Роже Бернар, който казва, че българският език е латинският език на цяла Източна Европа. Дори и само в тази връзка беше хубаво да направи жест нашата православна църква и да има свой представител тук, да не оставя нашия президент без придружител от БПЦ и едно съслужение щеше наистина да ни издигне в очите на международната общественост, заяви още д-р Врабевски. /БГНЕС