Арман Бабикян: Ние решаваме нещата без бой, тихо и ефективно

ПР експертът Арман Бабикян организира мастер клас по ПР практики.
ПР експертът Арман Бабикян организира мастер клас по ПР практики. / БГНЕС

ПР експертът Арман Бабикян организира мастер клас по ПР практики. В интервю пред БГНЕС той признава, че идеята е била на приятели и се е решил да се захване, защото практиката приземява готовите модели за работа, изостря сетивата, разширява хоризонта на мислене и провокира. Макар и да се учи в университетите, всеки добър ПР се учи всъщност именно в практиката. А за да е истински добър пиарът трябва задължително да притежава богата обща култура, да умее да работи с клиента, добре да изучи всеки сектор или личност, с която работи …. В нашето време на информационни войни пиарът решава нещата без бой, тихо и ефективно.

Агенция БГНЕС публикува пълния текст на интервюто с него

Въпрос: Г-н Бабикян, как се възприема социалната, обществената и професионалната роля на съвременния пиар специалист у нас?

Арман Бабикян: За съжаление двояко. Вече има доста места, на които се работи професионално и други, в които ПР експертите се приемат за обслужващ персонал, сравним с някогашния образ на секретарката от вицовете.

Въпрос: Каква е разликата между пиар професионалиста и аматьора? Представете няколко примера?

Арман Бабикян: Разбира се, разликите са огромни, но ако трябва да ги обобщя в едно изречение, единият намира начин да работи С клиента, а другият обикновено работи ЗА клиента. Примерите са много, но не искам да обиждам никого.

Въпрос: Кои са най-важните качества за един пиар, и кои от тях са въпрос на личен талант, а други може да придобиеш в университета?

Арман Бабикян: Добре е експертът да е специализиран в определена сфера, а не да се занимава с консултации от молове до ядрени централи. Всеядността не дава добра експертиза. Университетът е нещо полезно, но със сигурност е много далеч от действителността. Там се разглеждат идеални модели и се добиват теоретични знания. Практиката драматично се различава от учебниците и повечето студенти разбират това, едва когато завършат. А качествата са много. Човек трябва да чете задълбочено за всеки сектор или личност, с която работи. Трябва да е добър психолог и безкомпромисен стратег. Общата култура, която напоследък се пренебрегва, е основата, на която трябва да стъпи, но не искам да звуча поучително.

Въпрос: Затова ли решихте да организирате мастер клас по ПР практики?

Арман Бабикян: Предложението беше на приятели. Първоначално се възпротивих, защото ангажиментите с клиентите ни изяждат почти цялото време в рамките на седмицата. После си дадох сметка, че пазарният егоизъм не може да е водещото и човек е добре да сподели със следващите част от добрия и голяма част от лошия опит, който е натрупал през годините. Практиката приземява готовите модели за работа, изостря сетивата, разширява хоризонта на мислене и провокира. Подготвил съм доста такива упражнения, които на пръв поглед изглеждат странни, но тези, които отделят съботния си ден за участие в мастер класа ще открият доста неща за работата на пазара и доста неща за себе си. Няма да е скучно!

Въпрос: Повече от 20 г. работите в сферата на пиара. Какво се промени през тези години?

Арман Бабикян: Смешно е, но в началото звучеше като чуждица, чието значение хората търсеха. За работа, да не говорим. Но тогава неизвестни бяха и думите дилър и брокер. Разбира се, времето измени много нещата и много икономически, и социални, и политически субекти разбраха нуждата от модерна комуникация с публиката. Развитие не винаги значи улучване на правилната посока. Забележете езика в парламента. Ако някой направи популистко изказване, репликата от отсрещната страна често е „този си прави пиар“, което е пълна глупост. Защото така пиар се асоциира с хвалба, надуване и всякакви непремерени действия. Следващото обвинение е, че пиарът замества политиката. Това е невъзможно, защото се комуникират факти, обстоятелства, проблеми, политика, продукти, но е трудно да обсъждаш с публиката празно пространство. Това е по силите само на Самюъл Бекет или Йожен Йонеско. Но да не бъдем черногледи. Страната ни се модернизира и образова в това отношение, затова има и пазар за тези услуги. Работил съм с доста колеги от Съединените щати, Франция и те си дават сметка, че въпреки водещите си позиции в света у нас все по-често срещат партньори, а не ученици в тази професия.

 Днес информационната война е не само вътрешнополитическа или икономическа надпревара, казва Бабикян.
Днес информационната война е не само вътрешнополитическа или икономическа надпревара, казва Бабикян. / БГНЕС

Въпрос: Социалните медии повлияха ли и как на начина на работа на пиарите?

Арман Бабикян: Разбира се. Работата стана по-импулсивна, с повече стрес, но и по-интимна, защото скоростта за разпространение е много по-бърза, времето ти за реакция много по-малко, но със сигурност не си в позицията на самотен дистрибутор на истина, говорещ от екрана на телевизора, без да могат да ти отговорят. Работа през социалните мрежи е диалог на персонално равнище и всички са стъпили на едно и също ниво. Разбира се, тук нямам предвид ботовете, армиите от тролове и други механизми за масово разпространение, които се ползват, въпреки че всички ги отричат. Днес информационната война е не само вътрешнополитическа или икономическа надпревара. Това е елемент от националната сигурност. Сериозните държави знаят това и го превръщат в част от отбранителните и нападателни способности. Надпреварата за мозъците на хората е ювелирно изчадие на 21-ви век – сложно колкото шахмат и безпощадно колкото война.

Въпрос: Доколко кризисният пиар е навлязъл в културата на компаниите и институциите?

Арман Бабикян: Далеч е от културата и на държавните институции, и на компаниите. В 9 от 10 случая се сещат да се обърнат към нас, когато проблемът вече е възникнал, а проблеми винаги има и не винаги са такива, каквито очакваш. Но, както се казваше в един скеч на Камен Донев – „той боят изгражда, а не да разгражда“... Ние решаваме нещата без бой, тихо и ефективно. А това обикновено излиза и по-евтино.

Въпрос: Как можем да си запишем за Вашия мастер клас?

Арман Бабикян: Не знам. С това се занимават колегите в офиса. Вижте на http://manirabg.com. /БГНЕС