Горанов: Голям проблем е неразбирането на ролята на бюджета в държавното управление
Дебатът може да бъде и по-богат, ако се добави предложение от опозицията какви алтернативни политики могат да бъдат провеждани, така че бюджетният баланс, държавният дълг и бюджетният дефицит да бъдат в друго съотношение в съответствие с предлаганата от тях доктрина.
Това заяви финансовият министър Владислав Горанов в разискване за държавния дълг, предаде репортер на БГНЕС.
Разискването е по искане на БСП. „Харченето на държавни пари никога не може да бъде с такъв мултипликатор, за да увеличи икономиката с по-голям процент от размера на разхода“, смята финансовият министър.
„По-големият проблем е неразбирането на ролята на бюджета в държавното управление. Търсенето на директна връзка между икономическото развитие, инвестирането в реалното производство и българския бюджет не може да бъде директно намерена с оглед на структурата на държавата“, посочи още Горанов.
От своя страна зам.-председателят на ПГ на БСП Драгомир Стойнев коментира, че дългът на страната почти не се управлява. Единствената стратегия за управление на външния дълг, ако можем да я наречем така, е когато предстои голямо плащане през следващата година да се вземе дълг през настоящата, за да се изплати, посочи той.
„Това, което ГЕРБ предлага, е именно в управлението на дълга за 2018-2020 година тази стратегия да бъде приета. Няма как да се съгласим с това, защото нашата цел е да има по-прозрачна и дългосрочна стратегия. Липсата на такава стратегия е очевидна“, заяви Стойнев.
Според него се поддържат и курсове за ниско предлагане на дълга, а сега може би е възможно най-изгодният момент за държавата. Това изкуствено ниско предлагане не създава нормална пазарна среда и прави дълга неефективен за външни инвеститори, каза още депутатът от левицата. /БГНЕС