Гласуват ратификацията на договора с Македония в пленарна зала

Външната комисия подкрепи законопроекта за ратифициране на Договора с Македония
Външната комисия подкрепи законопроекта за ратифициране на Договора с Македония / БГНЕС

Законопроектът за ратифициране на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Македония е първа точка в дневния ред на депутатите за четвъртък, предаде репортер на БГНЕС.

Днес две парламентарни комисии – водещата по Външна политика и Комисията по европейски въпроси гласуваха законопроекта за ратификацията. Външната, в присъствието на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева, го подкрепи с 16 гласа „за”, само 1 „против” и без въздържал се.

В понеделник, с 61 гласа македонският парламента ратифицира договора, подписан от премиерите на двете страни Зоран Заев и Бойко Борисов на 1 август 2017 г. в Скопие.

Договорът ни с Македония няма да остане на хартия, заяви Екатерина Захариева по време на заседанието на Комисията по европейски въпроси.

Тя припомни, че първото предложение за подписването на такъв договор датира от 2008 г. и отново работа по въпроса започва през 2012 г. Захариева подчерта, че този договор започна да се изпълнява преди неговата ратификация и официалното му влизане в сила. И имаше предвид общото почитане на годишнини пред паметници, постигането на съгласие по дълго водени спорове и др. Външният министър смята, че този договор дава възможност за честване на общи дати и събития, за засилване на икономическото сътрудничество, за засилване на връзките в образованието и културата. Ще има комисия, в която учени и историци ще работят по въпроси на общата история, ще има и експерти от двете страни, които ще следят за изпълнението на този договор, поясни Захариева.

Външната комисия подкрепи законопроекта за ратифициране на Договора с Македония
Външната комисия подкрепи законопроекта за ратифициране на Договора с Македония / БГНЕС

Преди малко комисията по външна политика ратифицира договора и мислим още утре сутринта да включим в дневния ред на парламента тази точка, подчерта народният представител и председател на комисията Кристиян Вигенин.

Македонската страна има сериозно намерение да промени политиката си към България и да съдейства за установяване на истински европейски добросъседски отношения, каза той. Много голям оптимист съм, че този договор ще бъде изпълнен със съдържание, продължи Вигенин.

Хубаво е, че правителството и министър Захариева се опитват да правят конкретни неща ,които се усещат и от двете страни на границата, посочи депутатът. Вярвам, че по време на Председателството ни има шанс да бъде направена сериозна стъпка от страна на Македония по пътя на европейската интеграция, изрази надежда Вигенин.

Той попита Захариева как ще функционира комисията от историци и учени от двете държави, за да бъдат изчистени трупани с години случаи на напрежение.

Въпреки негативните статии в македонската преса по време на подписването на договора миналата година, а в тях се отричаха исторически факти, имаше спекула с историята, македонската страна вече ни увери, че ще има преглед на съдържанието на някои учебници и че ще бъде нормализирана атмосферата, за да няма излишни спорове, обясни Захариева. Тя спомена като пример, че честването наскоро на Мара Бунева е минало в добра атмосфера. Веднъж годишно комисията от учени за общото минало трябва да представя доклад за напредъка, припомни външният министър. /БГНЕС