Наградите „Златен глобус” и срамната неравнопоставеност на мъжете и жените в Холивуд
На церемонията по раздаването на 75-тите поред награди „Златен глобус” в неделя за 74-ти път като най-добър режисьор ще бъде отличен мъж, а жените са изключени от надпреварата въпреки изключително успешната година за кинорежисьорките.
През изминалите 12 месеца Грета Гъруиг направи солов дебют като режисьор с аплодирания "Lady Bird", а режисьорката на "Wonder Woman" Пати Дженкинс стои зад най-големия жив екшън фълм, дело на жена.
Расистката драма на Дий Рийс, правена в Netflix, "Mudbound", получи близки до максималните оценки на специализирания сайт Rotten Tomatoes, а Катрин Бигълоу се радва на световно признание с въздействащата криминална драма "Detroit."
Като се прибавят София Копола, Ама Асанте и Валъри Феръс, които режисираха предизвикали възхищение филми миналата година, започва да изглежда категорично необяснимо, че номинираните за най-добър режисьор са все мъже на средна възраст.
Гийермо дел Торо се очаква да спечели с „Формата на водата” ("The Shape of Water,"), изпреварвайки Мартин Макдона с „Три билборда извън града ("Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"), Кристофър Нолан с „Дюнкерк” ("Dunkirk"), Ридли Скот с "All The Money in the World" и Стивън Спилбърг с "The Post".
Анализ на номинираните досега показва, че само 5 жени са били избрани да се състезават за най-добър режисьор в историята на Глобусите, която започва през 40-те години на миналия век.
Единствената победителка е Барбра Стрейзанд за "Yentl" (1983). Само тя и Бигълоу са били номинирани два пъти, а Копола, Джейн Кемпиън и Ейва Давърнай завършват миниатюрния списък.
„Проблемът с жените режисьорки в Холивуд е повод за широко обсъждане през последните няколко години”, каза Стейси Смит – преподавателка в Университета на Южна Калифорния.
„Фактите показват, че въпреки по-голямото внимание, няма промяна по отношение на жените зад снимачната камера”.
При „Оскарите” статистиката е още по-лоша – само 4 жени са били номинирани за най-добър режисьор от 1927 до днес, сред тях е Бигълоу, която през 2009 спечели с „Войната е опиат” ("The Hurt Locker)."
Университетът на Южна Калифорния публикува вчера анализ, на който Смит е съавторка, върху филмите за период от повече от 10 години, който също показва, че равенството на половете в киноиндустрията като цяло практически не съществува.
Изследването се базира на данни за пола, расата и възрастта на 1 223 режисьори, работили по 1 100 големи кинопродукции, излезли на екран в периода 2007-2017.
Само 4% от тях са жени, а в тези 4 на сто има само две чернокожи жени, две от азиатски произход и една латино.
Около половината мъже в списъка са работили след това по друг голям кино проект в рамките на същото десетилетие, докато над 80% от жените не са били наети отново за голяма продукция.
Според проучването, в Warner Bros. Има най-много филми, снимани от жени, но въпреки това числото им е изумително малко – само 12 за 11 години.
В същото време, по-малко от една пета от членовете на управителните съвети на седемте най-големи компании в развлекателната индустрия са жени.
Номинираната два пъти за „Оскар” и активистка за равнопоставеност на половете Джесика Частейн посочва, че институционалният сексизъм, далеч не е само холивудски проблем, а е продукт на патриархална система, която включва също Уолстийт и медиите.
40-годишната калифорнийка Частейн казва, че е осъзнала дискриминацията в кинопроизводството още преди кариерата й да започне, докато учела в Джулиард скул.
„Много рано си дадох сметка, че във всеки випуск има две трети мъже и около една трета жени и попитах преподавател: „Защо не е 50/50?”, спомня си актрисата, която спечели „Златен глобус” за най-добра актриса в драматичен филм за "Molly's Game."
„А той ми отговори: „Е, има повече роли за мъже, отколкото за жени”…
„Но как да промениш нещата, ако не промениш този начин на мислене?”, пита риторично Частейн. /АФП