Двама български виртуози ни пренесоха в музикалния Рим отпреди три века
Съботната вечер предостави великолепно двучасово изживяване за българските ценители на европейката музикална традиция, предаде рероптер на БГНЕС.
В рамките та 11-то издание на фестивала „Изуството на барока“, който ще продължи да края на месеца, те чуха старинни римски сонати от 17-18 век в изпълнение на цигуларката Зефира Вълова, която е артистична директорка на фестивала, и на Явор Генов, който свири на арчилютня и е изследовател на старинната музика. В залата на БАН те изпълниха сонати на Арканджело Корели, Джовани Дзамбони, Джовани Карбонели, Антовио Калдара и Карло Амброджо. Със своято артистичност и майсторство двамата пренесоха пълната зала да се пренес в пъстрата музикална среда на Вечния град отпреди три-четири века.
Зефира Вълова е заършила НМА „Панчо Владигеров“ в класовете на Йосиф Родионов и Стойка Миланова. Учи барокова цигулка, а през 2011 година завършва Амстердамската кралска консерватория. За нея европейската критика казва, че „свири убедително, красноречиво и с благородство, дори когато флиртува с най-виртуозните пасажи, а орнаментите са изваяни с извънредна лекота“. Тя свири със симфонич0ни оркестри от Франция, Великобритания, Италия, Холандия, Белгия, Финландия. Освен на родна сцена, тя изнася концерти и на редица престижни фестивали в Белгия, Холандия, Испания, Германия. В рамките на фестивала предстои още една проява на Зефира Вълова, този път със Софийската филхармония на 28 октомври в зала „България“.
Като студент по класическа китара, Явор Генов проявява интерес към старинната европейска музика и изучава лютниеви инструменти. Той изнася солови концерти във Великобритания, Белгия, Швеция, Холандия, Русия, както и у нас. Свири на един от най-големите музикални сцени в Париж, Мадрид, Лисабон, Атина, Санкт Петербург, Лондон, Барселона. Той е и музиковед, неговите изследователски интереси са насомени към лютниевите репертоари на Ренесенса и Барока.
До края на месеца ценителите на музиката ще могат да видят и чуят трио „Кордевенто“ с Ерик Босграаф, които ще представят френски репертоар, а също тиро „Арсенале соноро“, което за пръв път гостува в България с творби на Й. С. Бах, Карл-Филип Емануел Бах и Г.Ф.Телеман. Любителите на клавирната музика ще имат възможността да съпреживеят Шубертов маратон с Василий Илисавский и Галина Драганова на хамерклавир. Фестивалът ще завърши в аулата на Софийския университет с Мадригален спектакъл по музика на Краудио Монтеверси с участието на вокално-инструментално-танцов ансамбъл TUTTI SOLI и солисти и под диригенстното на Вирджиния Атанасова.
Едномесечният фестивал „изкуството на барока“ е част от културния календар на Столичната община. /БГНЕС