Двама български виртуози ни пренесоха в музикалния Рим отпреди три века

Съботната вечер предостави великолепно двучасово изживяване за българските ценители на европейката музикална традиция.
Съботната вечер предостави великолепно двучасово изживяване за българските ценители на европейката музикална традиция. / БГНЕС

Съботната вечер предостави великолепно двучасово изживяване за българските ценители на европейката музикална традиция, предаде рероптер на БГНЕС.

В рамките та 11-то издание на фестивала „Изуството на барока“, който ще продължи да края на месеца, те чуха старинни римски сонати от 17-18 век в изпълнение на цигуларката Зефира Вълова, която е артистична директорка на фестивала, и на Явор Генов, който свири на арчилютня и е изследовател на старинната музика. В залата на БАН те изпълниха сонати на Арканджело Корели, Джовани Дзамбони, Джовани Карбонели, Антовио Калдара и Карло Амброджо. Със своято артистичност и майсторство двамата пренесоха пълната зала да се пренес в пъстрата музикална среда на Вечния град отпреди три-четири века.

Зефира Вълова е заършила НМА „Панчо Владигеров“ в класовете на Йосиф Родионов и Стойка Миланова. Учи барокова цигулка, а през 2011 година завършва Амстердамската кралска консерватория. За нея европейската критика казва, че „свири убедително, красноречиво и с благородство, дори когато флиртува с най-виртуозните пасажи, а орнаментите са изваяни с извънредна лекота“. Тя свири със симфонич0ни оркестри от Франция, Великобритания, Италия, Холандия, Белгия, Финландия. Освен на родна сцена, тя изнася концерти и на редица престижни фестивали в Белгия, Холандия, Испания, Германия. В рамките на фестивала предстои още една проява на Зефира Вълова, този път със Софийската филхармония на 28 октомври в зала „България“.

Като студент по класическа китара, Явор Генов проявява интерес към старинната европейска музика и изучава лютниеви инструменти. Той изнася солови концерти във Великобритания, Белгия, Швеция, Холандия, Русия, както и у нас. Свири на един от най-големите музикални сцени в Париж, Мадрид, Лисабон, Атина, Санкт Петербург, Лондон, Барселона. Той е и музиковед, неговите изследователски интереси са насомени към лютниевите репертоари на Ренесенса и Барока.

До края на месеца ценителите на музиката ще могат да видят и чуят трио „Кордевенто“ с Ерик Босграаф, които ще представят френски репертоар, а също тиро „Арсенале соноро“, което за пръв път гостува в България с творби на Й. С. Бах, Карл-Филип Емануел Бах и Г.Ф.Телеман. Любителите на клавирната музика ще имат възможността да съпреживеят Шубертов маратон с Василий Илисавский и Галина Драганова на хамерклавир. Фестивалът ще завърши в аулата на Софийския университет с Мадригален спектакъл по музика на Краудио Монтеверси с участието на вокално-инструментално-танцов ансамбъл TUTTI SOLI и солисти и под диригенстното на Вирджиния Атанасова.

Едномесечният фестивал „изкуството на барока“ е част от културния календар на Столичната община. /БГНЕС