Ново силно земетресение разтърси Централна Италия
Десетки ранени и сериозни материални щети , но без загинали – това е равносметката от поредното силно земетресение в Италия. Тази сутрин трус с магнитуд между 6,1 и 6,6 по Рихтер разтърси централните части на страната за трети път в рамките на по-малко от три месеца.
„Няма загинали. Имаме сведения за десетки ранени. Сериозно се оценява състоянието само на един човек. Необходимо е време за проверка“, заяви на пресконференция ръководителят на службата за гражданска защита Фабрицио Курчио.
От българското външно министерство обявиха, че за момента нямат данни за пострадали българи.
Земетресението, което е било усетено от Рим до Венеция, е с епицентър на 132 км североизточно от Рим и на 67 км източно от град Перуджа, а дълбочината му е на 10 км, по данни на Европейския сеизмологичен институт.
“Всичко се срина. Мога да видя стълбове дим, истинско бедствие“, каза Марко Риналди, кмет на градчето Усита. „Спях в колата си и видях как се отприщи адът“, допълни той.
Това е поредното силно земетресение в Италия. На 26 октомври два труса от 5,4 и 5,6 по Рихтер бяха усетени в централните части на Апенините, в районите на градовете Перуджа и Мачерата. Те бяха последвани от редица вторични трусове, които достигаха до 5 по Рихтер. През август вследствие на друго силно земетресение близо 300 души загубиха живота си.
[b]Срутени църкви и изместени планини [/b]
Въпреки че не се съобщава за тежко ранени, сериозни щети има по някои сгради в засегнатия от труса регион. Базиликата „Свети Бенедикт“ в планинския град Норча в регион Умбрия, за която се смята, че е родното място на светеца, вече е само купчина камъни. Църквата се стопанисва от международна група бенедиктински монаси и приема годишно до 50 000 туристи.
Видимо разстроени, някои от монасите коленичиха за молитва пред развалините на сградата веднага след първия силен трус.
След днешното земетресение Италия се раздели и с друга своя забележителност. Срути се известната часовникова кула в град Аматриче, която беше тежко пострадала от силното августовско земетресение.
За разлика от тях без щети е една от най-големите италиански забележителности – Колизеумът в Рим. Неговата изправност също е била проверена след труса, но заради отдалечеността на столицата от епицентъра, той е невредим.
Земетресенията от последните месеци са оказали влияние и на географията на региона. По данни на Националния институт на Италия за геофизика и вулканология височината на планините в сърцето на Апенинския хребет е намаляла средно с 40 см след трусовете през август и октомври, като тази тенденция се запазва и след днешното земетресение.
„След земетресенията от 24 август и 26 октомври височината на Апенинската планина в района на стихията е намаляла средно с 40 см. И този процес продължава. Апенините, които се разпростират към бреговете на Адриатическо и Тиренско море, подпират Алпите, които обратно – растат“, заяви научният сътрудник на института Алесандро Амато пред телевизия РАЙ.
[b]Опасността остава[/b]
Въпреки че силата на вторичните трусове в Италия значително отслабва, земетресенията продължават. Тяхната сила варира от 4,8 непосредствено след първия силен трус до 2,8 няколко часа след това.
Според ръководителя на Института по геофизика и вулканология Джилберто Сакороти земетръсната обстановка ще продължи и не е изключено да има нови силни тремори. По думите му няма нищо необичайно във вторичните трусове.
„За зоните на Централните Апенини са характерни земетресения с достатъчно голям магнитуд. Такива е имало през 17-18 век, а последното беше в 1997 г.“, заяви експертът, който посочи още, че поредицата от трусове ще продължи, макари да не може да се предвиди кога и колко силни ще са те.
Според Сакороти днешният инцидент е преминал без жертви, благодарение на това, че много градове, пострадали от предишните трусове на 26 октомври, са успели бързо да се евакуират. По думите му за благополучния изход е допринесъл и фактът, че много градове в региона Умбрия са били укрепени след земетресението от 1997 г. /АФП, ТАСС, БГНЕС