12 събития, които белязаха 2017 г.

2017 - първата година на Доналд Тръмп в Белия дом.
2017 - първата година на Доналд Тръмп в Белия дом. / БГНЕС

От встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп до рекордния брой урагани, АФП изброява 12 ключови събития, които са белязали 2017 г.

[b]Една година Тръмп[/b]

На 20 януари републиканецът и милиардер Доналд Тръмп (70) встъпи в длъжност като 45-я президент на САЩ, обещавайки да следва политика, основаваща се на призива „Америка на първо място“. Подозренията за тайно споразумение с Русия по време на неговата предизборна кампания, обаче, го преследват от началото на неговия мандат.

Чрез ранни съобщения в Туитър сутрин Тръмп отхвърля постиженията на своя предшественик демократа Барак Обама. Той извади страната от няколко международни споразумения: за климата, за свободната търговия, имиграцията и ЮНЕСКО.

На 6 декември, в друго преломно действие по отношение на своите предшественици, Тръмп разтърси целия свят с признаването на Йерусалим за столица на Израел.

Брекзит ще се състои, въпреки че мнозина не вярваха.
Брекзит ще се състои, въпреки че мнозина не вярваха. / БГНЕС

[b]Преговорите за Брекзит[/b]

На 29 март Лондон стартира процеса за напускане на Европейския съюз, девет месеца след като британските избиратели на референдум гласуваха да напуснат.

На 8 юни Великобритания гласува на предсрочни парламентарни избори, свикани от министър-председателя Тереза Мей, в опит да увеличи малкото си парламентарно мнозинство. Но вместо това нейните консерватори претърпяха сериозен удар и загубиха мнозинството си.

След месеци на преговорите на 8 декември Брюксел и Лондон стигнаха до споразумение за развода по Брекзит, което отваря пътя към преговорите за бъдещите им отношения.

Еманюел Макрон победи и левите, и десните на президентските избори.
Еманюел Макрон победи и левите, и десните на президентските избори. / БГНЕС

[b]Франция: политическо земетресение[/b]

На 7 май проевропейският центрист Еманюел Макрон спечели звучна победа срещу крайнодясната Марин льо Пен на президентските избори във Франция.

Неговото ново движение „Република, напред!“ изхвърли от Елисейския дворец двете най-големи партии – републиканската и социалистите – за първи път.

Катар издържа на натиска на своите съседи.
Катар издържа на натиска на своите съседи. / БГНЕС

[b]Близък изток: точка на кипене[/b]

На 5 юни Саудитска Арабия и нейни съюзници прекратиха дипломатическите си отношения с Катар.

В най-голямата дипломатическа криза, сполетяла региона от години, те обвиниха Доха в подкрепа на „терористи“ и че е в прекалено близки отношения с Иран, регионалния съперник на Саудитска Арабия.

След това, на 4 ноември, ливанският премиер Саад Харири, обяви от Саудитска Арабия, че си подава оставката – преди малко по-късно да заеме обратната позиция – формулирайки иранския „захват“ в Ливан.

В Йемен, бунтовниците хусити също са обвинявани от Рияд в получаване на подкрепа на Иран и ливанското движение „Хизбула“.

Николас Мадуро няма харизмата на своя предшественик Уго Чавес.
Николас Мадуро няма харизмата на своя предшественик Уго Чавес. / БГНЕС

[b]Венецуела: икономическо бедствие[/b]

На 30 юли венецуелското Конституционно събрание – чиято легитимност е поставена под въпрос от опозицията и в чужбина – беше избрано след четири месеца протести срещу социалиста президент Николас Мадуро.

Разполагайки с големи правомощия, в началото на август събранието уволни главния прокурор Луиса Ортега, която се беше превърнала в един от най-големите критици на Мадуро. След това институцията се захвана с доминирания от опозицията конгрес.

Страната, опустошена от ниските цени на петрола, е оценявана като намираща се в „селективна невъзможност за изплащане на задължения“ според рейтинговите агенции.

Вождът и учителят на корейския народ Ким Чен Ун.
Вождът и учителят на корейския народ Ким Чен Ун. / БГНЕС

[b]Северна Корея: ескалация[/b]

На 3 септември Северна Корея, която увеличи пусковете на ракети, извърши шестия си и най-голям ядрен взрив.

На 29 ноември севернокорейският лидер ким Чен Ун каза, че неговата изолирана държава е завършила превръщането си в „държава ядрена сила“ с теста на ракета с голям обсег, способна да достави ядрена бойна глава до всяка точка в Съединените щати.

Вашингтон заплаши „да унищожи напълно“ режима, „ако се стигне до война“.

[b]Рохинджа в Мианмар: геноцид[/b]

На 25 август военните в Минмар, населена с мнозинство от будисти, предприеха репресивни мерки срещу рохинджа в най-западния щат на страната Ракхине, след като войнстващи жители от селищата с мюсюлманско малцинство без поданство нападнаха в региона представители на силите за сигурност.

Близо 650 000 рохинджа намериха убежище в Бангладеш.

ООН и САЩ осъдиха „етническото прочистване“, докато шефът на ООН по правата на човека Зеид Раад ал Хюсеин видя „елементи на геноцид“.

Пучдемон - борец за независима Каталуния.
Пучдемон - борец за независима Каталуния. / БГНЕС

[b]Каталуния: спряната автономия[/b]

На 1 октомври беше проведен референдум за независимост в най-заможният североизточен регион на Испания – Каталуния. Централното правителство определи референдума като незаконен. Мадрид предприе действия за осигуряване на контрола, но на 27 октомври каталунските депутати обявиха независимост от Испания. Мадрид реагира с назначаването на нови избори, като същевременно уволни правителство на Каталуния и прекрати автономията на региона. Сваленият от длъжност регионален президент Карлос Пучдемон, който е обвинен подтикване към бунтове и размирици, се укри в Белгия.

Сексуалният звяр Харви Уейнстейн.
Сексуалният звяр Харви Уейнстейн. / БГНЕС

[b]Скандалът Уейнстейн[/b]

На 5 октомври „Ню Йорк Таймс“ публикува бомбастично разследване, обвиняващо холивудския магнат Харви Уейнстейн, на 65 години, в сексуален тормоз в продължение на няколко десетилетия.

Твърденията за лошото му поведение в сексуален смисъл са отправени от един дълъг списък от личности в киноиндустрията, телевизията, журналистиката и политиката по света.

[b]Зимбабве: Мугабе падна[/b]

На 21 ноември ветеранът президент на Зимбабве Робърт Мугабе, на 93 години, подаде оставка след 37-годишно управление, след като беше изоставен от военните и собствената си партия.

Той беше напъден от поста си след като военните поеха управлението, заради уволняването на Емирсон Мангангва като вицепрезидент, който вероятно ще го наследи на поста.

[b]„Ислямска държава“: победена, но не заличена[/b]

На 9 декември Ирак обяви победа в своята война за унищожаване на „Ислямска държава“ (ИД), но експертите предупреждават, че джихадистите остават заплаха. В Сирия групировката също е загубила голяма част от територията, която беше завладяла.

Навсякъде по света имаше многобройни смъртоносни атаки - от Великобритания до Египет – за които групировката или пое отговорност, или пък беше обвинена за извършването им.

[b]Климат: рекордни бедствия[/b]

През годината, белязана с решението на Тръмп на 1 юни да напусне знаменателното споразумение за климата от Париж от 2015 г., се случиха редица природни бедствия, включително рекордни урагани, земетресения и опустошителни пожари.

Годината е една от трите най-топли години, регистрирани досега. /АФП